Klima / hőszivattyú - HOMEBERGER

HOMEBERGER
"Lenyűgöző és egyedülálló élettereket hozunk létre."
Tartalomhoz ugrás

Klima / hőszivattyú

Szolgáltatások
Minden lakás/otthon fűtési igénye más. Függ a kültéri levegő hőmérsékletétől, a beltéri levegő hőmérsékletétől, mekkora falfelület van kültéren ( általában minél nagyobb a falfelület annál nagyobb a veszteség ), fal alapanyaga, szigetelés, stb.

IDE BE LEHETNE VÁGNI AZ ANYAGOK HŐÁTERESZTŐ TÉNYEZŐJÉT
BETON, TÉGLA, SZIGETELÉS, LEVEGŐ

Viszont az nagyjából általánosítható, hogy minden lakás/otthon egységes energiaigénnyel számolhat fűtőanyagok mennyiségéből ( tüzifa, gáz, villany stb. )

Ha egy hidegebb tél van, akkor  tüzifából,  gázból és villanyból is többet fogyasztunk. Enyhébb tél esetén viszont kevesebb energiára van szükség.

Így nem lehet előre megbecsülni számításokkal, hogy mekkora költséggel fog járni a jövendő téli fűtés. Viszont az számszerűsíthető utólagosan hogy egy fűtési szezon mekkora költséggel járt. A számítások melyek összehasonlításokat tartalmaznak, azok korábbi tapasztalatokból eredő becsült értékek.

Néhány éve volt olyan tél, amikor alig voltak fagyok, de 2017-ben volt Budapesten -15 fok is néhány napig.

2020 nyarán hűtésre talán csak augusztustól voltak használatosak a klíma készülékek, viszont mikor megszülettem 1979-ben, abban az évben már májusban indult a kánikula.

Beltéren a levegő hőmérsékletének változtatása viszonylag gyorsan elérhető. Ebben a klima/levegős hőszivattyú talán a leggyorsabb egy egy hagyományos radiátorhoz képest. Viszont a komfort érzetet a falak hőmérséklete nagyon befolyásolja. Ha egy áthült lakás levegője 12 fokos, akkor hozzávetőlegesen a beltéri falak is 12 fokosak. Egy levegő levegő hőszivattyúval (pl Kaisai ECO, Kaisai ONE ) 10-15 perc alatt 20-25 fokos levegő hőmérsékletet érhetünk el. Ami mellett a falak még néhány óráig melegednek a 12 fokos hőmérsékletről ( ilyenkor a falak egy nagy radiátorhoz hasonlíthatóak ami 12 fokos hőmérsékletük miatt hőt vonnak el a 20-25 fokos beltéri levegőből )

Leegyszerűsített iránymutatással egy átlagos szoba ami 12 négyzetméteres és 2,5 méter belmagasságú, Ott nagyjából 30 köbméter levegő van, melynek súlya ~30 kg. A falak amik ezt a szobát több tonna általában tégla és vakolat vesz körül. Több százszor annyi energia szükséges ahhoz, hogy a falakat is át tudja egy fűtési rendszer melegíteni. Ezért hasznos a jó szigetelés, ami védi az átmelegedett falakat attól, hogy a hideg kültéri levegő elvonja a fal melegét.  Tehát 30 kg levegő áll versenyben több tonna falazattal.

Néhány soros írásáomnak legfontosabb üzenete, hogy készülékeinkkel nagyon komfortos kevert levegőt tudunk energiahatékonyan biztosítani lakótereinkben.
... és mennyire praktikus amikor igényünk támad a levegő komfortjának megváltoztatására, és ...

Nem kell kazán beszereltetni se kéményt, se gázt beköttetni...

Nem kell tüzifát rendelni, se feldolgozni és száradást biztosítani

Egy nagyjából 1 napos munkával szakemberrel szakszerűen beszereltetni egy készüléket, amit már aznap igényeink szerint teljes üzemben használhatunk.

Áramszünet esetén csak a tüzifa tud elemlámpa segitségével meleget adni, mert nemcsak az elektromos alapú fűtési rendszerek nem működnek áramszünet esetén, még a gáz kazán se.
Ha fűtésről van szó, a villanynál olcsóbb a gáz, a gáznál pedig olcsóbb a fa. Ilyen egyszerű az egész! Vagy mégsem? Létezik olyan fűtési megoldás, ami még olcsóbb, ráadásul sokkal kényelmesebb?


A válaszunk röviden az, hogy: igen, létezik. De ne szaladjunk ennyire előre. A földgáz ugyanis nem véletlenül lett ennyire népszerű fűtőanyag. Hiszen kényelmes, és pontosan szabályozható. Azaz elég annyit használni fel, amennyi a kívánt hőmérséklethez, vagy a kívánt melegvíz-mennyiséghez szükséges. Ráadásul jelentősen kevesebbe kerül, mint elektromos hősugárzóval fűteni ki a lakást vagy állítani elő a meleg vizet.

A földgáznál még olcsóbb megoldást kínál a tűzifa, ez azonban már macerásabb tüzelőanyag. Darabolni majd tárolni kell, és a kályhát is rendszeresen újra kell rakni. A leadott hő sem szabályozható olyan pontosan, mint a gáz vagy a villany esetén. Ezeket a hátrányokat persze ellensúlyozza az élő tűz látványa, a cserépkályha hőérzete meg persze a tüzelőanyag kedvező ára. De létezik a fánál is jelentősen olcsóbb, és jelentősen kényelmesebb megoldás.

Egy pár éve meghozott uniós rendelkezés előírja, hogy a hőszivattyúzás elvén működő klímakészülékeknek minden körülmények között megfelelően magas kell legyen a hatásfoka. A hőszivattyúzás azt jelenti, hogy ezek a klímák nem egyszerű hősugárzók, hanem jelentős mértékben tudnak felvenni hőenergiát a környezetből, a külső levegőből is. Ennek köszönhetően a fűtési hatékonyságuk a hagyományos készülékek akár 4-5-szöröse is lehet.

További jó hír, hogy a klímás fűtéshez úgynevezett H-tarifás elektromos energia igényelhető, melynek díja közel 40%-os megtakarítást jelent a hagyományos tarifához képest. Mindezeknek köszönhetően már nem meglepő, hogy a klímás fűtés jóval kedvezőbb tud lenni, mint bármelyik hagyományos fűtési mód. De lássuk is a konkrét számokat!

Mennyi az annyi?

Vegyünk egy 60 m2 alapterületű, szigetelés nélküli lakást és egy 120 m2-es, közepesen szigetelt családi házat. Ezeknek a becsült éves fűtési igénye 6.335 és 10.775 kWh. Ha a fűtést elektromos panellel vagy elektromos kazánnal szeretnénk megoldani, akkor a vételezett elektromosságból pont ugyanannyi fűtési energia keletkezik. Azaz 1 kW felvett energia = 1 kW leadott teljesítmény. Ezzel a megoldással az éves fűtésköltség kifejezetten magas.

Ennél jelentősen kedvezőbb, ha gázzal fűtjük ki az ingatlant, és még olcsóbb, ha a gáz helyett tűzifát használunk, bár itt az eltérés már nem olyan jelentős. Ettől függetlenül családi házas környezetben sokan választják a fát, hiszen könnyen megoldható a tüzelőanyag feldolgozása és tárolása. A táblázat számaiból viszont egyértelműen látszik, hogy a felsorolt megoldások közül a klímás fűtés a leghatékonyabb. Ez annak köszönhető, hogy a klíma jellemzően négyszer olyan hatékonyan használja fel a felvett energiát, mint egy hagyományos hősugárzó. Azaz ez esetben 1 kW felvett energia = 4 kW leadott teljesítmény.

A FENTI TÁBLÁZAT

A Kaisai ajánlata

A Kaisai legköltséghatékonyabb ajánlata klímás fűtéshez a Kaisai ECO készülék. Az ECO szezonális fűtési hatékonyság mutatója 4.0, a szezonális hűtési hatékonysági mutató pedig még ennél is magasabb, 6,1 és 7,1 közötti. A készülékben elérhető speciális, energiahatékony üzemmód segítségével akár 70%-os energiamegtakarítás érhető el a hagyományos működéshez képest.

Az ECO vezérlése távirányítóval történik, illetve biztosított a WiFi-modul csatlakoztatása is, melynek segítségével akár már a munkából hazaindulva be tudod kapcsolni a fűtést, hogy kellemes meleg legyen, amire hazaérsz. Az ECO praktikusan használható olyan helyeken is (pl. nyaralókban), ahol temperálásra lehet szükség, és ahol a megfelelő közművesítés, a gáz bevezetése aránytalanul drága lenne. További szolgáltatása a készüléknek az ún. „Follow Me” funkció, ami biztosítja, hogy a készülék mindig a közvetlen környezetedben mért hőmérséklethez igazítja a teljesítményt.

Az átmeneti időszakban, azaz ősszel és tavasszal az ECO minden további átalakítás nélkül használható fűtési üzemmódban is. Ilyenkor a készülék fűtési hatékonysága magasabb is, mint a számításhoz használt, a teljes fűtési szezonra vonatkozó érték. Ha viszont télen is szeretnéd használni az ECO-t, akkor egy ún. téliesítő szett felszerelése szükséges, ami komolyabb kinti mínuszok esetén is biztosítja a klíma megfelelő működését.



Telefon: +36 30 2650361
E-mail: info@homeberger.hu

Eisenberger Kft.
Adószám: 28973469-2-42
Cégjegyzékszám: 01-09-378009
Székhely: 1064 Budapest, Rózsa utca 96.
HOMEBERGER
"Lenyűgöző és egyedülálló élettereket hozunk létre."

Info@homeberger.hu
Tel: 06 30 265 0361
info@homeberger.hu
Tel: 06 30 265 0361
Eisenberger Kft.
Vissza a tartalomhoz